Logo Witonia

News

News zdjęcie id 299

Maj miesiącem bibliotekarzy, bibliotek oraz czytelników

 

Maj, to miesiąc bibliotek, bibliotekarzy, książek i czytelników. W tych dniach biblioteki oferują imprezy, spotkania i inne akcje promocji czytelnictwa i różnego rodzaju działalności.

Jak co roku o tej porze Biblioteka Publiczna Gminy Witonia m.in. włączyła się w XVI  Ogólnopolski  Tydzień Bibliotek  a także uczestniczyła w 7 edycji akcji czytelniczej Wydawnictwa Literatura „Z książką na walizkach”. 

W dniu 7 maja 2019r. młodzież szkolna spotkała się z Panem Robertem Gondkiem.  Z wykształcenia ekonomista, z zamiłowania podróżnik, fotograf i pasjonat Afryki. Należy do Związku Polskich Fotografów Przyrody. Od 2008 roku realizuje projekt "W drodze na najwyższe szczyty Afryki". Jego celem jest zdobycie najwyższego szczytu w każdym kraju na tym kontynencie. Autor licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu.

Jest także autorem wydanego w październiku 2017 roku albumu fotograficznego/książki poświęconej Afryce pt. „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”.

Spotkanie było wspaniałą lekcją  podczas której uczestnicy przenieśli się do jakże odległej i różnej cywilizacyjnie Afryki oraz uświadomili sobie, że oprócz pracy warto mieć w swoim życiu pasje, które mogą być związane z podróżowaniem.

 

Z kolei w dniu 10 maja 2019r. uczniowie klasy czwartej i klas piątych szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z Panią Joanna Olech - pisarką, ilustratorką i laureatką licznych prestiżowych nagród a przede wszystkim autorką słynnej „Dynastii Miziołków”, za którą w 1995r. otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Joanna Olech opowiadała m.in. o tym, jak została pisarką, prezentowała napisane i zilustrowane przez siebie książki, czytała fragmenty lubianej przez dzieci „Dynastii Miziołków”. Mówiła, że aby napisać książkę nie trzeba ukończyć żadnej specjalistycznej szkoły, bo pisarzem może zostać każdy – niezależnie od wykonywanego zawodu.

Spontaniczność Pani Joanny Olech, jej doskonały kontakt z dziećmi sprawiły, że było to niezwykle energetyczne spotkanie, które z pewnością pozostanie długo w pamięci jego uczestników.

W miesiącu maju br. miały  miejsce spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, a także Klubu Samopomocy „Stara Szkoła”. Pierwsze poświęcone kolejnej dyskusji literackiej, zaś drugie akcji głośnego czytania.

Bibliotekę odwiedziły również przedszkolaki z grupy „0A” o wdzięcznej nazwie „SÓWKI”.

 Podczas spotkania w dniu 16 maja 2019r.  dzieci m.in. poznały czym jest  placówka  w której się znajdują, czym różni się od innych miejsc związanych z książką, jak chociażby biblioteka szkolna czy księgarnia, co biblioteka oferuje swoim użytkownikom, jak można zostać jej czytelnikiem i na jakich zasadach z niej korzystamy.

 

Z pewnością po spotkaniach wielu jego uczestnikom może nasunąć się myśl, że „Kochać książkę, to zyskać przyjaciela, którego chce się zachować pomimo wszelkich przeciwności.”

 

Biblioteka Publiczna Gminy Witonia bardzo dziękuje dyrekcji i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Witoni za przygotowanie dzieci i młodzieży oraz pomoc w zorganizowaniu spotkań.  Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji majowych  wydarzeń, a przede wszystkim, że  byli z nami w tym szczególnym dla biblioteki czasie.

A. Stolarczyk

 

Wójt gminy zaprasza

Mirosław Włodarczyk

Godz.przyjęć interesantów:

w godz. pracy urzędu 730-1530 

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.